Utylizacja środków ochrony roślin
WOJEWODA KUJAWSKO-POMORSKI
Bydgoszcz, dnia 2 stycznia 2025 r.
WRS.ll.7015.12.2024
Wg rozdzielnika
Szanowni Państwo,
W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin przeznaczonymi do zwalczania metodą fumigacji organizmów szkodliwych jak owady i gryzonie oraz sprawców chorób jak grzyby, bakterie, czy wirusy przy użyciu środków ochrony roślin w formie dymu, pary lub gazu, zwracam się do Państwa z prośbą o podjęcie stosownych działań w celu poinformowania mieszkańców o sposobach postepowania z odpadami w postaci środków ochrony roślin oraz opakowań po środkach ochrony roślin.
Zgodnie z art. 3ust.2b ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2024 r. poz. 399), gmina jest zobowiązana utworzyć co najmniej jeden punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). PSZOK może być utworzony przez gminę samodzielnie lub wspólnie z inną gminą lub gminami, albo też ze związkiem metropolitalnym.
Zgodnie z art. 3 ust.2 pkt 6 ww. ustawy gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą w sposób umożliwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, które zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych wymienionych w pkt 5, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych.
Jak wynika z powyższego, PSZOK ma obowiązek przyjmowania odpadów niebezpiecznych w postaci środków ochrony roślin, pochodzących z gospodarstw domowych, które powinny być zakwalifikowane jako odpad o kodzie 20 Ol 19* (środki ochrony roślin). Natomiast odpady w postaci środków ochrony roślin oraz opakowania po środkach ochrony roślin pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazane do podmiotów, które posiadają stosowne zezwolenia na zbieranie takich odpadów.
Należy podkreślić, iż odpady środków ochrony roślin oraz opakowania po środkach ochrony roślin wymagają profesjonalnej utylizacji i nie mogą być wrzucane do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane.
W związku z powyższym Wojewoda Kujawsko-Pomorski zwraca się z prośbą o przeprowadzenie kampanii edukacyjnych na terenie Państwa gmin, w celu poinformowania mieszkańców o sposobie postępowania z ww. odpadami oraz wskazanie miejsc na terenie gminy gdzie takie odpady mogą zostać przez mieszkańców przekazane (PSZOK), a także o zakazie wyrzucania przedmiotowych odpadów do pojemników przeznaczonych do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz pojemników na odpady zmieszane.
Z poważaniem
Jarosław Jurzysta
Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Rolnictwa
Pismo z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Bydgoszczy>>>