Jesteś tutaj

Mistrzostwa Świata w Speedrowerze

4 Grudzień 2017

Ostatni tydzień Mistrzostw Świata w Speedrowerze był dla ULKS Mustang Żołędowo bardzo udany ale nie do końca szczęście dopisywało. Maciej Stefański został 8 juniorem świata. Pierwszy bieg Finału Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów pojechał nieźle. W drugim również po starcie był na drugiej pozycji jednak na prostej próbował go minąć przy bandzie faworyt gospodarzy Jack Norman. Maciej zablokował ten atak ale sędzia ocenił, że zostawił zbyt mało miejsca i wykluczył zawodnika Mustanga Żołędowo. W tym momencie już było wiadomo, że zdobycie medalu jest niemożliwe. Mimo tego nie załamał się i wygrał dwa kolejne biegi. W ostatnim z 4 pola spóźnił start i nie udało mu się minąć żadnego przeciwnika. Ostatecznie wygrał Anglik Brandon Whetton (18 punktów) a Maciej Stefański zajął 8 miejsce (12punktów 3,w,4,4,1)

Ostatnimi zawodami były Mistrzostwa Świata Par Juniorów . Dobra dotychczasowa jazda naszego zawodnika znalazła uznanie w oczach trenera reprezentacji i powołał go do polskiej drużyny. Polska zdobyła srebrny medal przegrywając złoto dopiero w biegu dodatkowym z Australią , a Maciej Stefański pokazał kolejny raz niezłą formę.
Punkty dla Polski: Jakub Kościecha 14 punktów -4,1,4,1,2,2; Damian Pelaczyk 7 punktów 3,1,3; Maciej Stefański 11 punktów - 4,4,3

Całą klasyfikację medalową wygrał Australia, a jedyny złoty medal dla Polski zdobyła kobieta Żaneta Siemianowska. Następne Mistrzostwa Świata odbędą się w 2019 roku w Polsce

Maciej Stefański kończy Mistrzostwa Świata z 2 srebrnymi medalami, 2 miejscem w Pucharze Federacji i 8 miejscem indywidualnie. W środę o 12.00 Maciej ląduje w Warszawie po miesięcznym pobycie na drugiej półkuli. Drugi nasz zawodnik Paweł Cegielski też wraca ze srebrnym medalem Drużynowych Mistrzostw Świata Seniorów.

Maciej Stefański - Przeżyłem w Australii wyjątkowe chwile. Dwa medale były moim marzeniem i udało się. Jednak jestem trochę zawiedziony startem indywidualnym. Czułem, że stać mnie na walkę o medal, ale strata punktów po wykluczeniu okazała się nie do odrobienia. Z drugiej strony równie dobrze mogłem w finale nawet nie wystartować bo półfinał był dla mnie bardzo ciężki, a awans wywalczyłem w ostatnim biegu wyprzedzając na dystansie. Dziękuję bardzo klubowi, że umożliwił mi start w tych zawodach oraz Pawłowi Cegielskiemu za to, że pomagał mi podczas pobytu, a w trakcie zawodów pomógł opanować nerwy"

Paweł Cegielski - Czwarty raz byłem w Australii na zawodach dzięki temu mogłem doradzić trochę Maciejowi i myślę że pomogło. Jeśli chodzi o mój start to drużynowo bardzo dobrze indywidualnie trochę gorzej. Jazda w kadrze i srebrny medal to zawsze duże przeżycie. Start indywidualny w eliminacjach i ćwierćfinale oceniam całkiem nieźle i awansowałem pewnie. Niestety w półfinale pojechałem moje najgorsze zawody w tym roku. Poziom był bardzo wysoki i tylko najlepsza dyspozycja dnia mogła dać finał. W kolejnych zawodach chciałem udowodnić sobie, że jestem wart więcej i uważam, że to zrobiłem w test meczach, gdzie swoje założenia zrealizowałem w 99% . Sezon startów zakończyłem , ale po powrocie nie daje sobie dużo odpoczynku bo w nowym 2018 czekają kolejne wyzwania."

Mariusz Detlaf - prezes ULKS Mustang Żołędowo- To był dla nas pasjonujący miesiąc mimo, że nie byliśmy w Australii to kibicowaliśmy naszym podczas internetowych transmisji. Cieszymy się bardzo, że Maciej Stefański i Paweł Cegielski wracają z medalami. "